Lecąc do Moskwy zastanawiałem się czy jest to stolica jeszcze Związku Radzieckiego czy już Rosji … ?
Czy na przestrzeni prawie 30 lat, czyli od czasu kiedy ostatni raz byłem tam – jeszcze za czasów Gorbaczowa, zaszły duże zmiany ? /W latach dziewięćdziesiątych byłem w Leningradzie obecnie Saint Petersburg/
Po dwugodzinnym locie z Warszawy, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu i lądujemy na lotnisku Szeremietiewo. Do Moskwy przylatujemy na zaproszenie MAKS czyli Международный авиационно-космический салон, mając wizy biznesowe jesteśmy w dobrych nastrojach, pełni optymizmu gotowi na wyzwania. Pierwsze miłe zaskoczenie to Free WiFi na lotnisku Szeremietiewo – dzięki temu udało nam się zorganizować transport do centrum. Oczywiście na lotnisku jest duża ilość „naganiaczy” oferujących Taxi do Moskwy, ale jak się później zorientowaliśmy, ceny jakie oferują są kilkakrotnie zawyżone. Ostatecznie korzystamy ze znanego UBER-a – godzina jazdy to koszt około … 63 zł, ale równie dobrze można skorzystać z ich Яндекс – takie żółte taksówki jak w Nowym Jorku i co istotne … też tanio.
… ale miało być o Moskwie
Pomimo, że w Rosji byliśmy aż tydzień – to na samą Moskwę mieliśmy tylko pół dnia.
Naszą wycieczkę zaczynamy od rejsu stateczkiem po rzece Moskwie. Jest to o tyle przyjemne, że bez chodzenia możemy zobaczyć mury Kremla i inne zabytki znajdujące się nad samą rzeką. Sam rejs trwa około godziny, a z głośników przewodnik opowiada o ciekawostkach związanych z Moskwą, ale nasza nie najlepsza znajomość rosyjskiego powoduje że zbytnio nie słuchamy tych ciekawostek.
Słynna Galeria Trietiakowska Государственная Третьяковская галерея, czyli muzeum malarstwa rosyjskiego
Sobór św. Michała Archanioła – za murami Kremla, tam niestety nie udało nam się dostać … ale wrócimy, a mury Kremla szerokie na 6,5 metra ciągną się na długości ponad 2 kilometrów…
W oddali Sobór Chrystusa Zbawiciela
Sobór Chrystusa Zbawiciela Храм Христа Спасителя to największa cerkiew prawosławna na świecie. Powstała jako Votum dziękczynne za uratowanie Rosji przed najazdem Napoleońskim w 1812 roku
Cerkiew Chrystusa Zbawiciela została odbudowana w 1999 roku po zniszczeniu jej w 1935 roku przez komunistów.
Ciekawostką jest fakt, że został w niej pochowany Borys Jelcyn który bardzo wspierał odrestaurowanie tej cerkwi.
Niestety brak możliwości zrobienia zdjęć w środku, dlatego nawet nie próbowaliśmy dostać się do środka tej świątyni.
Sławne rosyjskie metro to nie tylko główny środek transportu, ale też atrakcja turystyczna, a stacje metra uważane są za pomniki architektury.
Stacja Komsomolskaja Комсомольская
Uważana za jedną z piękniejszych stacji Moskiewskiego metra, wzorowana na sztuce baroku wygląda jak muzeum …
Żółte ściany bogato zdobione licznymi mozaikami przypominają podziemny pałac. Jej sufit, podtrzymywany przez rekordowe 136 kolumn, zdobi osiem mozaik ze smalty i kamieni szlachetnych, przedstawiających najważniejsze bitwy w dziejach Rosji. … no i te masywne żyrandole robią wrażenie
Stacja Park Zwycięstwa Парк Победы
Ta stacja najbardziej mi się spodobała …. za prostotę i nowoczesny wygląd, zbudowana z czerwonego i białego marmuru. Парк Победы jest najgłębiej położoną stacją moskiewskiego metra – peron znajduje się aż 84 metry pod ziemią, a prowadzą do niej najdłuższe schody ruchome których długość wynosi 126 metrów.
Stacja Nowosłobodskaja Новослободская
Tutaj na uwagę zwracają 32 piękne i kolorowe witraże podświetlane od środka
Stacja Kijewskaja Киевская
Stacja wybudowana już po śmierci Stalina. Wystrój przedstawia sielankowe stosunki pomiędzy Ukraińcami a Rosjanami co w obecnych czasach zakrawa na ponury żart 🙁
O tych stacjach metra naprawdę można napisać dużo, bo są to nie tylko imponujące budowle, ale również bardzo historyczne ….
Darmowe WiFi w Metrze – po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji w telefonie 🙂
Co można zobaczyć w ciągu kilku godzin …. oczywiście Plac Czerwony.
Jak się okazało, duży bałagan jaki panował tego dnia na Placu Czerwonym, skutecznie uniemożliwiło nam zrobienie ciekawych zdjęć. Gala Boksu i zbudowana na tę okoliczność potężna scena na środku placu i dźwigach po bokach … czyli krajobraz jak z placu budowy. Można jeszcze napisać o milionach turystów dopełniających nasze kadry, ale w końcu była to niedziela i piękna pogoda na zwiedzanie.
wejście do mauzoleum Lenina
wjazd na Kreml
Grób Nieznanego Żołnierza – istniejący od 1967 roku, pomnik ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej
Wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza pełnią żołnierze Pułku Kremlowskiego.
Napis na tablicy w brzmi Имя твоё неизвестно, подвиг твой бессмертен, czyli Twoje imię jest nieznane, twój czyn nieśmiertelny.
Sobór Kazański, a ściślej Sobór Ikony Matki Bożej Kazańskiej – Świątynia upamiętniająca zwycięstwo nad Polakami. W czasach władzy sowieckiej zburzona, by wybudować w tym miejscu … publiczną toaletę. 🙁 Odbudowana w latach 1990 – 1993
Rzesze wiernych, a raczej turystów przed Soborem Kazańskim
W środku odbywała się msza, a właściwie służba – taka trochę inna …. ale zarówno wnętrze jak i prawosławny chór, prezentowały się bardzo okazale
Zawsze zastanawiałem się o co chodzi z tymi świecami w prawosławnych cerkwiach ? Świeca to świadectwo wiary, wyraża płomień miłości do Boga, Matki Bożej, aniołów i świętych. Wierni systematycznie odwiedzający świątynie, starają się za każdym razem postawić kilka świec: przed świętą ikoną leżącą na pulpicie pośrodku cerkwi, przed ikoną Zbawiciela – za zdrowie swoich bliskich. Już wiem, ze świeca jest pełna symbolicznego znaczenia, a ich zakup to ofiara dla Boga – dobrowolna i nieuciążliwa.
Jedna z najbardziej znanych Cerkwi na Placu Czerwonym tuż obok Kremla – Sobór Wasyla Błogosławionego Собор Василия Блаженного lub Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie Собор Покрова Богородицы, что на Рву. Jest to taka wizytówka Moskwy, zbudowana przez Iwana IV Groźnego dla uczczenia zwycięstwa nad Tatarami.
widok od strony rzeki
Państwowe Muzeum Historyczne – gmach wzniesiony w stylu nawiązującym do architektury Kremla
Jedną z atrakcji na Placu Czerwonym jest GUM – Главный Универсальный Магазин ponad stuletni dom towarowy
Stylowe wnętrza, ekskluzywne marki i ceny … jest drogo, dlatego większość klientów to tylko oglądający. My zaszaleliśmy kupując … lody – smaczne były 🙂
Mnie bardzo podobał się ten kwiatowy wystrój, zarówno w środku jak i na zewnątrz
… i oczywiście klasyczne pamiątki dla turystów
Podczas naszego krótkiego pobytu w Moskwie, miałem często okazję porozmawiać ze zwykłymi … mieszkankami Moskwy.
Moja nie najlepsza znajomość języka rosyjskiego, była trochę ograniczeniem w tych kontaktach, ale nie było to jakąś przeszkodą, bo jak się okazało Rosjanie są dla nas bardzo życzliwi i nie mają żadnych uprzedzeń. Jak zauważyłem to raczej Oni mają obawy przed Polakami, szczególnie jak mają przyjechać do Polski. Pytanie z jakim się spotkałem kilkakrotnie to: jakie jest „отношение поляков к русским”, czyli co sądzimy o Rosjanach ? Ogólnie starałem się wytłumaczyć, że jest ogólnie dobre i że wszędzie można spotkać skrajne postawy, a jeden incydent nagłośniony w mediach może zepsuć wizerunek na wieki. To były ciekawe rozmowy szczególnie z tą Rosjanką na zdjęciu powyżej. Jej znajomość języka angielskiego bardzo mi ułatwiły konwersację, bo jak się okazało mój zasób słów rosyjskich dramatycznie zmalał od czasów szkolnych. Już na koniec naszej rozmowy, moja rozmówczyni stwierdziła że my prości ludzie – Słowianie, zawsze porozumiemy się między sobą, pomimo że nasi przywódcy być może będą mieli z tym problem. A mnie, po tym co zobaczyłem i usłyszałem w Moskwie, to trudno mi się z tym nie zgodzić.
i już na koniec taki znany z przekazów telewizyjnych obrazek …..
3 komentarze
Super napisane i pokazane 🙂
Arku,
Piękny reportaż, piękny kraj, piękne wspomnienia. Szkoda, że ostatni raz byłem w Moskwie 31 lat temu. Może trzeba to nadrobić?
Serdeczne pozdrowienia dla całej Twojej rodzinki i uściski dla Ciebie!!!!!!!!!!
Paweł
Paweł,
Na pewno powinieneś tam powrócić, aby zobaczyć te zmiany jakie tam zaszły … też serdecznie pozdrawiam
Arek